Daha hızlı muayene olmak için www.mhrs.gov.tr adresinden ya da 182 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.  Hastanemizde Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı olarak Uzm.Dr.A.Ceren KILCI hizmet vermektedir.

Diğer İşlemler

Anket

Hastanemizin hizmetlerinden memnun musunuz ?


Evet Memnunum

Hayır Memnun DeğilimORGAN BAĞIŞI

 

Organ Bağışı Haftası..!

Organ nakli, en basit tanımıyla, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya hayatını kaybeden kişilerden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Organ nakillerinde verici kaynağı canlı ve kadavra olarak ikiye ayrılmaktadır. Canlı kişilerden organ alınması, yasaya göre 4 üncü dereceye kadar akrabalardan ( ör: amca oğlu, dayı kızı)  organ veren kişinin yaşamını riske sokmayacak çift organların birinin (böbrek, parça olarak karaciğer ve pankreas, kemik iliği gibi) alınması ile mümkündür.

Ataşehir escort Sağlık ekiplerince beyin ölümüne karar verilen hastaların hayata dönmesi söz konusu değildir.

Koma ve bitkisel hayatta olan hastalardan bazıları uzun yıllar sonra bile bazen hayata dönebilmesine rağmen beyin ölümü gelişmiş hastalar için bu söz konusu değildir.

Ülkemizde nakli yapılan organlar; böbrek, akciğer, karaciğer, kalp, pankreas, ince bağırsak ve ekstremitedir.

Ülkemizde nakli yapılan dokular; kemik, kemik iliği, deri, kornea, kalp kapağı, kas dokusu, yüz ve saçlı deridir.

Avrupa Ülkelerinde organ vericilerinin % 80’i kadavra, % 20’si canlı kaynaklı iken Türkiye'de ise tam tersine organ vericilerinin % 70‘i canlı, % 30’u kadavra kaynaklıdır. 

Türk nefroloji Derneğinin yayınladığı verilere göre dünyada kronik böbrek yetmezliği olan ve nakil yapılamayan 4000-7000 (dört – yedi bin) kişi her yıl hayatını kaybetmektedir.

2238  sayılı Kanunla yapılan düzenlemeye göre  “18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişilerin, yaşamlarını yitirdikten sonra, kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, devlet hastanelerinde bulunan organ bağış bürolarına, Sağlık Müdürlüğüne, İl Emniyet Müdürlüğüne (ehliyet alımı sırasında), organ nakil merkezlerine ve organ nakli ile ilgili derneklere başvurarak organ bağışında bulunabilirler ve organ bağış belgesi alabilirler. ”denilmektedir.

Organ bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde toplumun organ nakli konusunda bilinçlenmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapmak zorunlu hale gelmiştir.  Son yıllardaki yapılan organizasyonlar ile ülkemizde kadavra verici bulma oranı henüz istenilen düzeyde değildir.

Çerkeş Devlet Hastanesi olarak çalışmalarımızı yürütürken amacımız Organ Bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak ve tüm halkımızın konuya ilgisini artırmaktır.

Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli ve her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Organ bağışı hepimizin sorumluluğudur.

Bu kapsamda Organ Bağış Birimi tarafından sürekli olarak bağış alınmakta olup, tüm halkımız davetlidir.

“Gelin hep birlikte Organ Bağışı bekleyen hasta ve yakınlarına umut ışığı olalım.”

Tüm sevdiklerinizle sağlık günler dileğiyle .

Organ Bağışı Haftası kapsamında, 

Çalışanlarııza ve halkımıza eğitimler verilmiş ve Organ Bağışında bulunanlardan organ bağışları alınmıştır.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Gülay YURDCU, Uzman Metin DEMİR,  Hastane Yöneticilerimiz ve Organ Bağış Birimi Personelimizin katılımı ile Diyaliz çalışanlarımız ve hastalarımız ziyaret edilmiştir.

 

 

                                                                                                  Uzm.Dr.Müslüm ERDEM

                                                                                                             Başhekim

 

 

 

Tarih / Saat: 08-11-2017 16:26    Ekleyen: Yönetim